NAPISZ DO NAS   OCEŃ NAS

W grudniu 2015 roku zakończyły się podstawowe prace budowlane, które od momentu wbicia pierwszej łopaty w maju 2014 roku trwały raptem nieco ponad 1,5 roku. Warto wspomnieć, że po pół roku od rozpoczęcia prac, już we wrześniu 2014 roku z ziemi wyszła pierwsza ściana obiektu kotłowni, a cały obiekt (wysoki na 43,5 m) dzięki specjalnej technologii szalunku ślizgowego „stanął” po miesiącu prac już w październiku 2014 roku.

Montaż pierwszych urządzeń technologicznych rozpoczęto jeszcze w grudniu 2014 roku  Do połowy 2015 roku obiekt był wyposażony w główne urządzenia technologiczne: ruszty, kotły, walczaki oraz system oczyszczania spalin wraz z kominami.

Jeszcze latem 2015 roku przystąpiono do pierwszych testów technologicznych – były to próby ciśnieniowe kotłów w obecności inspektorów UDT, które zakończyły się sukcesem. W  lipcu 2015 budynek został wyposażony w najważniejsze urządzenia służące do produkcji energii cieplnej i elektrycznej – turbinę oraz generator wraz z przekładnią. Cały turbozespół ważący łącznie ponad 100 ton ma produkować rocznie min. 128 000 MWh energii elektrycznej! Oprócz energii elektrycznej instalacja będzie także dostarczać rocznie min. 267 000 GJ energii cieplnej do miejskiej sieci ciepłowniczej miasta Poznania.

II połowa 2015 roku upłynęła na intensywnych pracach wykończeniowych zarówno wewnątrz budynków jak i na zewnątrz. Pod koniec roku wykonano sieć dróg wewnętrznych i parkingi. ITPOK przybrał docelowy wygląd, a całości obrazu dopełniły nasadzenia kilkuset drzew i krzewów, które zazielenią się i zakwitną na wiosnę. Piękna zieleń wokół obiektu będzie  podkreślać ekologiczny i bezpieczny charakter instalacji.

Zobacz film przedstawiający postępy prac na budowie od maja do grudnia 2015 roku!

Odzyskaj-korzystaj