NAPISZ DO NAS   OCEŃ NAS

29.10.2014

6 miesięcy od rozpoczęcia budowy poznańska spalarnia odpadów ma już 43 m wysokości

Na budowie poznańskiej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK)  od kwietnia 2014 roku praca „idzie pełną parą”. W czwartym tygodniu października najwyższy z  projektowanych budynków nowoczesnej spalarni osiągnął maksymalną wysokość na poziomie 43,45 m! Zgodnie z tradycją budowlaną, ekipy wykonujące inwestycję zawiesiły wiechę – symbol osiągnięcia najwyższej wysokości obiektu.

– W przypadku ITPOK’u wiecha niewątpliwie symbolizuje także ogromne  i niezwykle dynamiczne tempo budowy – komentuje Szymon Cegielski, dyrektor kontraktu w firmie SITA Zielona Energia – Potężna, wręcz monumentalna budowla stanęła zaledwie po czterech tygodniach od rozpoczęcia zbrojenia i wylewania ścian budynku. Takie tempo prac było możliwe dzięki zastosowanej technologii i współpracy z firmami, mającymi ogromne doświadczenie w realizacji tego typu obiektów.

Najwyższym obiektem na terenie ITPOK jest hala kotła, jedno z głównych miejsc instalacji, w którym zostanie zamontowany kocioł rusztowy. Halę kotła wykonano z wykorzystaniem metody szalunku ślizgowego,  która polega na wlewaniu betonu w specjalny szalunek nieprzerwanie przez określony czas. Prace w tej technologii rozpoczęto 30 września i zakończono 23 października. Były prowadzone 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu przez zespół 85 pracowników. W ciągu 1 doby zużywano 130 m3 betonu, podnosząc szalunek    a wraz z nim poziom potężnej budowli, o 2 metry na dobę! W efekcie wykonana została już konstrukcja części głównego budynku termicznego przekształcania odpadów w rozdziale hali kotła z bunkrem na odpady.

Do tej pory na budowie ITPOK wykorzystano ponad 12 300 m3 betonu i 2 000 ton stali, co stanowi już ponad 65% konstrukcji żelbetowych dla całej budowy. Łączna powierzchnia zabudowy ITPOK wyniesie ok. 12 000 m2, a powierzchni użytkowej ok. 20 000 m2. Kubatura wszystkich obiektów składających się na ITPOK  będzie miała ponad 220 000 m3.

Przy budowie tej, jednej z największych inwestycji Poznania, pracuje średnio 260 osób, a w najbardziej „gorącym” okresie, kiedy rozpocznie się montaż wyposażenia technologicznego, załoga podwoi się do 430 osób. SITA Zielona Energia, która jest inwestorem, współpracuje przy budowie instalacji z firmami uznanymi za światowych ekspertów w swoich dziedzinach, zapewniających najwyższą jakość wykonywanych prac i usług. W zakresie technologii SITA jest wspierana przez firmę Hitachi Zosen Inova, która zrealizowała   niemal połowę  tego typu obiektów w Europie dla SUEZ EnvironNement, głównego udziałowca SITA Polska. Prace budowlane wykonują partnerzy konsorcjum: HOCHTIEF Polska oraz HOCHTIEF Solutions – partner budowlany posiadający długoletnie doświadczenie w procesie projektowania i budowy obiektów dla sektora energetycznego.

Budowa ITPOK zostanie zakończona w pierwszym kwartale 2016 roku. SITA Zielona Energia realizuje inwestycję w formule PPP wraz       z Miastem Poznań, które dostosowuje system gospodarki odpadami do obowiązujących przepisów zarówno krajowych jak i unijnych. ITPOK będzie jednym z podstawowych elementów tego kompleksowego systemu realizowanego dla potrzeb mieszkańców Poznania       i 9 okolicznych gmin. Trafią tu odpady komunalne, nienadające się do recyklingu.

Odzyskaj-korzystaj