NAPISZ DO NAS   OCEŃ NAS

Poznańska Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) została uznana za jedną z najważniejszych i najciekawszych inwestycji roku 2014 i otrzymała tytuł Ekologicznej Inwestycji Roku 2014.

Wczoraj tj. 15 kwietnia br. w Warszawie  podczas uroczystości wręczenia nagród pani Bożena Przewoźna dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania  oraz pan Jean-Michel Kaleta członek Zarządu SITA Zielona Energia odebrali  nagrodę z rąk pani Małgorzaty Skuchy – prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pani Marty Śniegockiej, redaktor prowadzącej serwis Tereny Inwestycyjne Info, organizatora konkursu.

Nagroda została przyznana w konkursie „Przemysłowa Inwestycja Roku 2014”, w kategorii „Ekologiczna Inwestycja Roku 2014”, w którym poznański ITPOK zajął I miejsceW kategorii Ekologiczna Inwestycja Roku o wyborze najlepszych projektów zadecydował pozytywny wpływ inwestycji na środowisko, innowacyjność projektu oraz nowatorstwo wykorzystanych rozwiązań.

Kapituła konkursu, w skład której wchodzą  przedstawiciele  instytucji takich jak  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiW),  Business Centre Club (BCC), Krajowa Izba Gospodarcza (KIG), Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce oraz Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw doceniła innowacyjność poznańskiego projektu. 

„Ta nagroda jest dla nas potwierdzeniem, że słusznie wybraliśmy termiczne przekształcanie odpadów do zagospodarowania resztkowych odpadów komunalnych  pochodzących od mieszkańców Poznania i okolicznych gmin. Inwestycja ta wymagała wielu lat przygotowań i wytężonej pracy, która wciąż trwa, ale wiemy, że to właściwe rozwiązanie – powiedziała Bożena Przewoźna, dyrektor WGK UM Poznania – Zarówno Poznań, okoliczne gminy jak mieszkańcy tworzonego przez nich obszaru, mogą i powinni być dumni z instalacji, która unowocześni naszą gospodarkę odpadami i będzie miała pozytywny wpływ na stan naszego środowiska”.

„Uznanie naszej spalarni odpadów za jedną z najlepszych polskich inwestycji o charakterze ekologicznym przez tak szacowne grono tworzące kapitułę konkursu jest dużym sukcesem zarówno dla Miasta Poznania jak i SITA Zielona Energia – powiedział Jean-Michel Kaleta, członek zarządu SITA Zielona Energia – Wyróżnienie to przyznane przez niezależnych ekspertów jest potwierdzeniem wysokiej jakości zastosowanych przez nas rozwiązań, innowacyjności projektu tego typu na rynku polskim, a także jej pozytywnego wpływu na środowisko”.

Statuetka Ekologicznej Inwestycji Roku 2014 jest już trzecią nagrodą dla poznańskiego ITPOK. Wcześniej projekt został nagrodzony przez zagraniczne instytucje za innowacyjną strukturę finansowania otrzymując tytuł Projekt Roku 2013 od Project Finance Magazine oraz Złotą Nagrodę (Best Pathfinder Project) od European Expertise PPP Centre.

Odzyskaj-korzystaj